اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

آمریکا برعلیه جهان مارگارت کیمبرلی- آمادور نویدی

آمریکا برعلیه جهان

مارگارت کیمبرلی

برگردان: آمادور نویدی

اوباما٬ رئیس جمهور آمریکا تمام کشورها را در لیست مرگ خود گذاشته است. سوریه و ونزوئلا باید بعنوان کشورهایی که باید برانداخته شوند به لیبی و عراق بپیوندند٬ در حالی که اکراین ربوده شده تا در مدار ناتو- اتحادیه اروپا کشیده شود. کلمه امپریالیسم در دهه های اخیر بی استفاده مانده است. اگر بنظر میرسد که اندکی یکپارچگی وجود دارد٬ فقط به آن دلیل است که به اندازه کافی آمریکایی های متعهدی که حقیقت زشت را درباره دولت خود بگویند وجود ندارند.

در دوره جنگ سرد به ما گفته شد که نفوذ کمونیسم بخاطر اثر دومینو(بازی دومینو- م) افزایش یافت٬ کشورها یکی پس از دیگری با ضربه ای فرود افتادند و مجبورشان کردند تا در مدار مسکو یا پکن باشند. در قرن ۲۱ یک نظریه دومینوی جدید وجود دارد که هر بخشی از جهان را در گیسوان متقاطع آمریکا میگذارد.

اوباما موفق شده که نفوذ آمریکا را به اشکالی توسعه دهد که جرج واکر بوش و دیک چنی فقط میتوانند درباره آن خواب ببینند. پروژه محافظه کاران نو برای قرن جدید آمریکایی به باروری کامل در دوره رئیس جمهور دمکرات رسیده٬ که در حال حاضر تعداد زیادی خش و شکاف در تفنگ خود دارد. او و بقیه رهبران ناتو با لیبی  شروع به دنبال تخریب کردند٬ کشور را تکه پاره کرده و تحت پوشش نجات آن شقه شقه اش ساختند.

آنها با استفاده از دروغ و خدمتگزاران خود در رسانه های بزرگ٬ داستانی از یک ستمگر و مردمی مشتاق حفاظت و حمایت ساختند. آن پیروزی شریرانه به آنها و متحدان رژیمهای پادشاهی خلیج فارس خود جسارت بیشتر داد و تصمیم گرفتند که سوریه دومینوی بعدی خواهد بود.

آن نقشه٬ کاملا خوب بگونه ای که اوباما و بقیه تیم قاتل گنجانیده شده فکر میکردند کار نکرد. زمانیکه پارلمان بریتانیا به ماجراجویی نظامی جدید نه گفت٬ اوباما با خشم و کف بردهان در تلویزیون ملی سخنرانی کرد. او مجبور به عقب نشینی از یک موضع حتمی و قاطعانه ای شد که فقط چند روز جلوتر گرفته بود.

شکست و عقب نشینی نیمه کمدی فقط موقتی بود برای اینکه هیولا باید با هر هزینه ای تغذیه شود. این سیستم دیگر نمیتواند خود را حفظ کند و نیروی بیرحم و حیوان صفت تنها است. هیچ چیز کهنه و قدیمی در باره امپریالیسم وجود ندارد. این نیروی بدخواه و نحس هنوز زنده و سلامت است.

جورج واکر بوش وقتی که با اپوزیسیون برعلیه زنده یاد هوگو چاوز نقشه کشید تلاش کرد که انقلاب دمکراتیک بولیواری منتخب در ونزوئلا را سرنگون سازد. اوباما بوضوح تعهد بیشتری به خشونت نسبت به سلف خود  دارد و با شوراندن راستگراین ونزوئلایی که میخواهند خودشان را از شر نیکلاس مادورو خلاص کنند٬ کمک کرده است. مادورو بوسیله اعتصابات زیاد ضعیف شده و در حال حاضر مجبور به گفتگو با مخالفانی شده است که با هیچ چیزی بجز مردن و یا رفتن او هم راضی نمیشود.

مردم ونزوئلا چندین بار برای انقلاب خود رأی دادند. آمریکا٬ کشوری که هرگز از گفتن این که خودش یک دمکراسی است کوتاه نمی آید٬ بارها و بارها به وضوح اراده بیان خود را دوباره بی اثر کرده است . اما با این همه این جوهر و ذات امپراتوری است.

در حالی که نیروی مسلح برعلیه سوریه بطور موقت مسدود شد٬ غرب٬ حکومتهای پادشاهی خلیج فارس٬ اسرائیل٬ و جهادی ها از تلاش خود برای سرنگونی دولت بشار الاسد در سوریه منصرف نشده و دست برنداشته اند. جنگ وحشیانه هزاران سوریه ای را به پناهندگان بی خانمان و گرسته تبدیل ساخته٬ همه به این خاطر که امپراتوری نیاز به دومینوی بعدی خود دارد.

آمریکا نه فقط در حیاط خلوت خود مداخله میکند٬ بلکه همچنین بطور بیرحمانه و خستگی ناپذیری بر سمت دیگر جهان از راه دور در اکراین فضولی و دخالت میکند. نارضایتی عمومی برعلیه رئیس جمهور آن کشور تلاش موفقی برای آوردن آن کشور به حوزه نفوذ اقتصادی غرب اما با رشته های افتضاح حاصل از ریاضت اقتصادی وابسته به آن شده است. اکراین حق انتخاب بین ورشکستگی یا نجات یافتن و مرگ تدریجی مثل یونان دارد.

در حالی که دسیسه در جریان بود٬ اوباما رئیس جمهور آمریکا پوتین رئیس جمهور روسیه  را هشدار به تهدید تحریمات کرد. صحنه های گاهی اوقات خشونت آمیز خیابانی در اکراین تابلوی اتفاقی برای آمریکا ساخته که «مسئولیت حمایت» ننگین را ادعا کرد در حالی که هرگز برای حفاظت از هر کسی که واقعا نیاز به کمک داشته است حمایت نکرده و بیشتر رنج و فلاکت و بدبختی برای مردم سراسر جهان به ارمغان آورده است. در سالهای اخیر هر حمله٬  اشغال و اختلال را میتوان به گردن آمریکا و متحدان او گذاشت. عراق به ویرانه تبدیل و به معنای واقعی کلمه نابود شده است٬ ایران از لحاظ اقتصادی ویران شده است. لیبی را گرفتند و به حسابش رسیدند و سوریه در آستانه نابودی و سقوط است.

آمریکا کاملا آشکارا روشن میسازد که میخواهد جهان به دلخواه او باشد. اگر روسیه برای استفاده از نفوذ خود تلاش کند٬ آنرا بهتان زده و تخطئه کرده و به عنوان کاریکاتور یک دیکتاتور بیرحم که توسط یک مستبد کنترل میشود تنزل میدهد. مهم نیست که در چند انتخابات چاوز و مادورو برنده شوند٬ آنها توسط سران سخنگوی آمریکایی دیکتاتور خوانده میشوند.

یک ابر قدرت میتواند در هر جایی در هر زمانی که بخواهد به جنگ دامن بزند.  ونزوئلا باید تسلیم شود و یا با چشم انداز  نا آرامی و خشونت بیشتر روبرو است. اکراین باید سیاستهای اقتصادی را امضاء کند که مصیبت بار بودن آنها به اثبات رسیده است. آمریکا اثر انگشت خود را در این موارد و بسیاری از جاهای دیگر گذاشته است و این در ذات امپریالیسم است. همه چیز درباره کنترل با جریحه دار ترین نیروی بیرحم موجود است.

آمریکا٬ ونزوئلا یا هر کشور دیگری را بطور رسمی مستعمره نساخته است اما لازم نیست که آن کار را انجام دهد. فقط باید نشان دهد که رئیس است و هر زمان که بخواهد دومینوها سقوط خواهند کرد.

 

برگرفته از گاردین٬ ارگان حزب کمونیست استرالیا٬ شماره ۱۶۲۹ ٬  صفحه ۸ ٬ ۵ مارس ۲۰۱۴

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 21 آگوست 2014 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی