اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

راه حل های چینی: کلودیا فونسیکا سوسیا – آمادور نویدی

راه حل های چینی

کلودیا فونسیکا سوسیا

برگردان: آمادور نویدی

چین همچنان غافلگیر میکند و شگفتی می آفریند. دولت کشوری که٬ در آینده نه چندان دور٬ میتواند جایگزین آمریکا بعنوان اولین اقتصاد بزرگ جهان شود یک بسته اصلاحات جدید اعلام کرده است که بدنبال دوباره شرقی کردن یا تغییر مدل رشد خود بسوی مصرف داخلی و محدود کردن وابستگی کشور به بازارهای خارجی است.

در سال ۱۹۷۹ ٬ روند تحولات اجتماعی اقتصادی طرح ریزی شد که شروع به رها ساختن نیروهای تولیدی کشور کرد. مدل پیشرفتی که به اجرا درآمد برمبنای تهییج و تحریک سرمایه گذاری خارجی و صادرات٬ با نتایج بسیار عالی پایدار در طول سالها بود٬ که اجازه انباشت ارزش اضافی میلیاردها دلار را داد.

اقتصاد چین در سال ۲۰۰۸ نیز برای زنده ماندن براثر انفجار یا سر و صدای حباب مالی جهانی قادر به مانور بود .

بهر حال٬ غول آسیایی در حال حاضر یک رویا دارد: دو برابر کردن تولید ناخالص داخلی(G D P) و درآمد سالیانه تا سال ۲۰۲۰ ٬ در مقایسه این شاخص با آنهایی که در سال ۲۰۱۰ بدست آمده٬ زمانی که کشور ۱۰/۳ (ده و سه دهم) درصد رشد داشت. بدین منظور٬ رئیس جمهور ژی جینپینگ(Xi Jinping) اظهار داشته است که کشور باید استراتژی ساختار اقتصادی خود را دوباره تنظیم کند و بازده در طرز کار نظارت دولت را افزایش دهد .

دولت خواهان آنست که تمام جمعیت  ۱/۳ میلیاردی (یک میلیارد و سیصد هزار نفر) چین بطور منصفانه از مزایای توسعه و اقدامات اعلام شده بهره گیری کنند همانگونه که در سومین پلنوم اخیر خود توسط ۱۸ مین کمیته مرکزی حزب کمونیست بسوی این هدف نشانه گیری شده است. اطلاعیه خوانده شده در جلسه یا نشست پایانی مراسم میگوید:

«هدف اصلی از اصلاحات تصویب شده برای بهبود و گسترش – توسعه سوسیالیسم با ویژگی چینی و حرکت رو به جلو با نوسازی سیستم و ظرفیت های دولت این کشور است».

سند بر نیاز « برای ایجاد یک رابطه مناسب بین دولت و بازار» به منظور کمک به دومی در «مشارکت قاطع تر در واگذاری منابع » تأکید دارد.

طبق مطبوعات رسمی٬ حزب کمونیست چین(CPC)٬ باید  یک مقررات عادلانه٬ باز و شفاف بازار٬ همینطور برای بهبود ساختار قیمت های بازار ایجاد شود بطوریکه تجارت بتواند به شیوه ای مستقل عمل کند.

در همان زمان٬ چین متعهد به انجام اصلاحات مالی٬ کاهش مرز سرمایه گذاری خارجی٬ تشدید توسعه مناطق تجارت آزاد و افزایش باز داخلی٬ مناطق ساحلی و مرزی٬ با توجه به ایجاد نوع جدیدی از ارتباط بین صنعت و کشاورزی است.

اقدامات دیگر تصویب شده اجازه خواهد داد که کشاورزان کوچک از داشتن مالکیت بیشتر بر زمین و ابزار تولید٬ ایجاد یک سیستم امنیت اجتماعی پایدار٬ ایجاد روابط شهری روستایی به منظور حل مشکلات ناشی از موج بزرگ مهاجرت های داخلی٬ و افزایش استاندارد  زندگی مردم از نظر دسترسی به خدمات بهداشتی و آموزش و پرورش لذت ببرند.

همچنین در سیاستهای تنظیم خانواده٬ با توجه به تغییرات جمعیتی در کشوری با بیشترین تعداد ساکنان در جهان – و قدیمی ترین- برای برآوردن آرزوی بسیاری خانواده ها به بیش از یک کودک٬ که محدودیت ایجاد شده بود اصلاحاتی اعلام شد.

اطلاعیه همچنین اعلام کرد که تصمیم به هدایت منابع بیشتر به ارتش و به ترویج توسعه محیط زیستی و علمی کرده است.

اما طبیعت یا سرشت این اصلاحات چیست؟

همانگونه که تحلیلگر کوبایی ادواردو ریگالادو(Eduardo Regalado)٬ در مرکز تحقیقات سیاسی بین المللی٬ به گرانما(Granma) توضیح داد٬ رهبری چین با توجه به بحران مالی در بازارهای اصلی خود (اروپا و آمریکا)٬ موظف به کاهش وابستگی به سرمایه خارجی و تقویت بازار داخلی٬ یکی از بزرگترین بازارهای جهان شده است.

محصولات چینی که٬ قبل از بحران٬ با توجه با اینکه ارزانتر بودند خیلی خوب به فروش میرسیدند٬ شروع به پیشداوری توسط رقابت تولیدات اروپایی و آمریکایی شد(به عبارت دیگر٬ از همان کشورهایی که آنها را به فروش میرساندند). در همان زمان٬ قدرت اکتسابی چینی افزایش یافت و این پرسش که چرا کالا را به دیگران فروخت در حالی که همان کالا در چین خریدار دارد.

برای ریگالادو٬ این تنظیم اقدامات به دنبال افزایش بیشتر استاندارد زندگی مردم و بستن شکاف در توسعه بین مناطق شهری و روستایی است. آنها همچنین یک راه حل برای مشکلات داخلی کشور٬ که در نتیجه توسعه خود رخ داده٬ مثل آلودگی محیط زیست٬ مهاجرت از مناطق روستایی به شهرها٬ در میان دیگران ارائه میدهند.

علاوه براین٬ یک تحول مهم در پروژه رهبران چینی برای انتقال از مدل رشد سریع با رشد کشور است٬ همانگونه که کارخانه های بیشتری باز میشود٬ به یک مدل رشد فشرده٬ که در آن علم و فن آوری نقش مهمی در فرایند های تولید دارد٬ نیاز به مدلی که است٬ در همان زمان٬ به مسائل محیط زیستی پاسخ گوید و کمتر به بازارهای خارجی وابسته باشد.

گرانما

برگرفته از گاردین٬ ارگان حزب کمونیست استرالیا٬ شماره ۱۶۲۹ ٬ صفحه ۷ ٬ ۵ مارس ۲۰۱۴  

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 21 آگوست 2014 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی