اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

شرکت های بزرگ سهامی خدایان آمریکا: روبرت فانتین – آمادور نویدی

شرکت های بزرگ سهامی خدایان آمریکا

نوشته: روبرت فانتینا

برگردان: آمادور نویدی

آیا کسی شک میکند که آمریکا برای منافع شرکت های  بزرگ سهامی اداره میشود؟ مفهوم سربه فلک کشیده « بخاطر مردم» در گرد و غبار افسانه های نسل های گذشته گم شده است.

در هزاره جدید٬ هر تظاهری در خدمت به مردم٬ بجای شرکتهای بزرگ سهامی٬ پنهان شده؛ نماینذگان باصطلاح انتخابی ظاهرا٬ و شرکت های بزرگ که مالک آنها هستند٬ متقاعد شده اند که ۹۹ درصد به اندازه کافی آرام یافته و در حالت خواب و بیداری قبول دارند که آمریکا بزرگترین کشور در جهان است٬ و هر چیزی که برای کسب و کار خوب باشد برای آنها نیز خوب است. آنها با این عقیده عجیب و غریب از برخی حقایق بسیار اساسی و ابتدایی چشم پوشی میکنند:

*قوانین ایمنی . شرکتهای بزرگ با قوانین ایمنی مخالفت کرده٬ سهل انگاری یا نبود قوانین ایمنی به نفع شرکتهای بزرگ به هزینه اشخاص منفرد است. چپاندن کارگران بیشتر در کارخانه ممکن است سلامت آنها را از طروق مختلف بخطر بیندازد٬ اما کارگران بیشتر محصولات بیشتری تولید میکنند٬ و این برای شرکتهای بزرگ سهامی خوب است.

*استانداردهای آلوده . استانداردهای آلوده باعث میشود میلیونها انسان در حداقل کیفیت هوای قابل قبول  زندگی کنند٬ و به آب آشامیدنی تمیزی دسترسی داشته باشند. تأکید بر کاهش مقدار زباله هایی که شرکتهای بزرگ در آب و هوا رها میکنند برای آنها خرج برمیدارد٬ و بنابراین مخالف چنین استانداردهایی هستند که هیچ سودی برای سرمایه گذاری آنها ندارد.

*حداقل دستمزد پائین. پائین نگه داشتن حداقل دستمزد باعث افزایش سود بیشتر برای شرکتهای بزرگ میشود در حالی که افراد بی شمار و خانواده ها در فقر نگه داشته میشوند٬ امتیاز دیگری برای شرکت های بزرگ است. این باعث میشود که مدیران شرکتهای بزرگ حقوق های چندین میلیون دلاری و پاداش دریافت دارند٬ در حالی که کارگران بسختی استطاعت غذای خود را دارند٬ چه رسد به تجملاتی مثل آموزش عالی برای خود یا فرندان خود داشته باشند. اضافه بر هزینه گزاف تحصیلات عالی وام دانشجویی با بهره بالا٬ و بی سوادی٬ نیروی کار ناامید خوشحال میشود تا هر کار در دسترس با حداقل دستمزد را بچاپد٬ و برای تقاضای هر چیز بهتری مردد کند.

*فرامرزی کردن مشاغل. در حالی که میلیونها نفر از شهروندان آمریکایی محروم از اشتغال میشوند٬ بسیاری از شرکتهای بزرگ٬ اگر نه اکثر آنها٬ مشاغل را به کشورهایی می فرستند که پرداخت نزدیک به دستمزد برده٬ بدون هیچ استاندار ایمنی است٬ و به محتکران کمک میکند. آسیب به سلامت و رفاه کارگران خارجی حتی برای کاری که  برای شرکتهای بزرگ انجام میدهند درنظر گرفته نمیشود.

*ازبین بردن یا تضعیف اتحادیه ها. برای نسل ها٬ کارگران متحد قادر بودند همه کارهای خود را از طریق چانه زنی جمعی بهبود دهند. اکنون٬ بهر حال٬ شرکتهای بزرگ٬ همراه با مقامات دولتی که آنها را خریده و پرداخت میکنند٬ تلاش میکنند تا اتحادیه ها را تضعیف یا نابود کنند. برای مثال٬ در ویسکانسین٬ در زمان فراخوان انتخابات ۲۰۱۲ ٬ حدود ۶۶ درصد بودجه اسکات واکر فرماندار ضد اتحادیه ای خارج از دولت آمد٬ که بیشتر آن از گروه های کسب و کار محافظه کار٬ از جمله برادران کاچ و شلدون اندرسون بود. کل کمک آقای واکر ۳۰میلیون و پانصد هزار دلار بود. حریف او٬ تام باریت٬ حدود ۲۶ درصد از ۴ میلیون خود را از گروه های خارج دریافت کرد.

*کنترل رسانه ها توسط شرکتهای بزرگ. از سال ۱۹۸۳ ٬ حدود پنجاه شرکت مالک ۹۰ درصد رسانه های آمریکایی هستند. امروز٬ ۹۰ درصد رسانه ها متعلق به فقط شش شرکت است. این به این معنی است که  ۲۳۲ مدیراجرایی رسانه٬ ۲۷۷ میلیون شهروند آمریکایی را کنترل میکنند که چه ببینند. چرا آنها نخواهند شهروندان فقط «اخبار» و «اطلاعاتی» را ببینند که باعث افزایش ارزش سهام٬ و در نتیجه٬ حقوق خود آنها میشود؟

دیوان عالی کشور در تمام این چشم پوشی ها همدست شرکتهای بزرگ بوده است. قانون اساسی زمانی بعنوان آخرین سنگر تفسیر درنظر گرفته شده بود٬ امروز بنظر میرسد عدالت٬ برای مدتی است که شکاف برداشته٬ در حال پرستش درمحراب شرکتهای بزرگ است. در سال ۲۰۱۰ ٬ در شهروندان متحد علیه کمیسیون انتخابات فدرال٬ دادگاه تصمیم گرفت که متمم اول قانون اساسی محدودیت های دولتی به کمک های مالی توسط «شرکتهای بزرگ٬ انجمن ها٬ اتحادیه های کارگری» لغو شده است . این باعث باز شدن دروازه های سیل مالی کسب و کار های ثروتمند برای اهدای مقادیر نامحدود پول به نامزدهایی شد که به اهداف آنها کمک کند٬ که تعداد کمی افراد متوسط بهره مند میشوند.

آیا همه این ها بخش عمده فاشیسم نیستند؟ آیا نگه داشتن اهداف شرکتهای بزرگ بعنوان برترین خدا ٬ همراه با اشتغال ذهنی متعصب با امنیت ملی٬ در میان ارکان اساسی یک دولت فاشیستی نیست؟

با این حال تقریبا تمام سیاستمداران٬ چپ٬ راست و مرکز٬ خود را در پرچم آمریکا می پوشانند و عظمت آمریکا را اعلام میکنند. بدتر از آن٬ بنظر میرسد وقتی که بسیاری از شهروندان- موش های صحرایی٬ پرچم را می بینند٬ چشمانش پر از اشک میشود و هوادار سیاست ها و برنامه هایی میشوند که در خدمت شرکتهای بزرگ خوب به هزینه نیازهای اولیه خود آنها میشود.

جنبش «اشغال» علیه این طرز فکر خود مخرب ایستاد٬ اما هر جنبشی به تبلیغات بستگی دارد٬ و رسانه های متعلق به شرکتهای بزرگ در اهدافی که در خدمت آنها نیست شرکت نمیکنند. رسانه های اجتماعی ممکن است آخرین ابزار در دسترس باشد٬ اگر «ما مردم» اجازه کنترل آن را داشته باشیم٬ اما شرکتهای بزرگ ارزش دلار خود را نادیده نگرفته اند٬ یا تأثیر بالقوه ای که میتواند داشته باشد. بی طرفی خالص٬ اصولی که هر وب سایت٬ خدمات و نرم افزار توسط ارائه دهنده٬ برخورد خدمات اینترنت مشابه٬ توجه کسانی را جلب کرده است که در جستجوی پولدار کردن خزانه در حال حاضر پر خود هستند. در طرح جدید دولت آمریکا٬ خدماتی که وب سایت ها میگیرند بستگی به آن چیزی دارد که حاضر به پرداخت هزینه برای دریافت آن هستند. یک بار دیگر٬ یک مؤسس شرکت کوچک مستقل در پناه رقیب شرکت بزرگ است٬ و در بسیاری موارد٬ هیچ شانسی برای موفقیت ندارد.

بنابراین٬ امروز زندگی در «سرزمین فرصت های» بسیار لاف و گزاف این چنین است. اگر کسی در حال حاضر ثروتمند باشد٬ فرصت فراوان دارد. با این حال٬ برای ۹۹ درصدی که ثروتمند نیستند٬ تکاپو برای روز را به شب رساندن بهترین کاری است که یک نفر میتواند انجام دهد.

آخرین کتاب روبرت فانتینا امپراتوری٬ نژادپرستی و نسل کشی است: تاریخ سیاست خارجی آمریکا(انتشارات رد دیل- شوید قرمز).

برگرفته از: گاردین٬ ارگان حزب کمونیست استرالیا٬ شماره ۱۶۳۹ ٬ ص ۶ ٬ ۲۱ مه٬ ۲۰۱۴

http://www.informationclearinghouse.info/article38507.htm

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 21 آگوست 2014 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی