اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

گزارش سازمان ملل از اسرائیل میخواهد که همه فعالیتهای شهرک سازی را متوقف نماید: آنا فا ٬عضو حزب کمونیست استرالیا- آمادور نویدی

گزارش سازمان ملل از اسرائیل میخواهد که همه فعالیتهای شهرک سازی را متوقف نماید

نوشته : آنا فا ٬عضو حزب کمونیست استرالیا

ترجمه : آمادور- اشتراک

روز ۳۱ ژانویه ۲۰۱۳ نماینده کمیته حقیقت یاب جهانی سازمان ملل اثرات شهرک سازیهای اسرائیل در سرزمینهای اشغالی فلسطین ( opt ) و آنچه را  که را بر مردم فلسطین روا میدارد٬انتشار داد. گزارش شکستن سیستماتیک قوانین جهانی و نقض خشن حقوق بشر را بنمایش میگذارد.این گزارش از اعضاء سازمان ملل میخواهد  که برای بازگشت حقوق مدنی – انسانی فلسطینیان در سرزمینهای اشغالی فلسطین مبارزه نمایند. لازم نیست که گفته شود که این گزارش به صفحات اول مجلات و روزنامه های استرالیائی کشیده نشد.فاینانشال ریویو آنرا در ۳۰ کلمه در صفحه ۱۳ پنهان ساخت ومجله استرالین که متعلق به مردوخ معروفست گفت که اسرائیل به این گزارش حمله کرده است و هیچگونه توضیحی نداد.اگر ایران و یا جمهوری دمکراتیک کره (کره شمالی) چنان بدرفتاری ایی کرده بودند برای چندین روز سرخط تمام اخبار شان شده بود.

هیئت اعزامی به فلسطین در نتیجه تصمیم ۱۹ مین نشست شورای حقوق بشر(HRC)   روز ۲۲ مارس ۲۰۱۲ بود که « یک نماینده کمیته حقیقت یاب مستقل جهانی را برای تحقیق اثرات شهرک سازی بر زندگی ٬حقوق روزمره ٬ سیاسی ٬ اقتصادی ٬ اجتماعی و فرهنگی فلسطینیان در سرتاسر سرزمینهای اشغالی فلسطین٬ شامل شرق اورشلیم گسیل دارد».

اعضای کمیته حقیقت یاب شامل کریستین چانت (سخنگو) از فرانسه٬ آسما جهانگیر از پاکستان و یونیتی دو از کشور بوستوانا هستند.

نتیجه سفرهیئت اعزامی به فلسطین به شورای حقوق بشر سازمان ملل در روز ۱۸ مارس ۲۰۱۳ تقدیم میشود. اسرائیل موافقت به همکاری نکرد. به اعضای کمیته اجازه ورود به اسرائیل و یا سرزمینهای فلسطینی برای تحقیق داده نشد. این مخالفت اسرائیل نشاندهنده کنترلش بر سرزمینهای اشغالی فلسطین و خوار شمردن و بی احترامی به سازمان ملل و قوانین جهانیست.در عوض٬ اعضاء با بیش از ۵۰ نفر که با ان جی او ها ­(سازمانهای غیر دولتی) و امثالهم در این رابطه کارمیکردند در اردن ملاقات کردند.

هنگامیکه گزارش داده شد ٬ خانم چانت به کنفرانس خبری گفت که: طبق قطعنامه ۴۹ چهارمین کنوانسون ژنو « اسرائیل باید همه فعالیتهای مستعمره سازی – شهرک سازی را بدون قید شرط پایان دهد».

خانم جهانگیر گفت : «ما امروز به اسرائیل هشدار میدهیم که اطمینان حاصل کند که مسئول کامل تمام خشونتهاست ٬باید به سیاست کاپیتولاسیون (معافیت از مجازات) پایان دهد و ضمانت دهد که عدالت برای قربانیان (فلسطینیان) اجراء گردد».

خانم یونیتی دو گفت: « حد و حدود نقض ها در ارتباط با سیاست اسرائیل مبنی برسلب مالکیت ٬ خرابی منازل ٬ اخراج٬ نقل مکان دادن  از سرزمینها نشان از طبیعت گسترده  خشونت به حقوق بشر میدهد. انگیزه پشت خشونت و ارعاب برعلیه فلسطینیان و املاکشان آنستکه آنها را از جمعیت محلی و زمینهایشان دور سازند٬ اجازه گسترش ساختن  شهرک های بیشتری را بدهند».

هیئت اعزامی طبق یافته هایش اعلام داشت که « خشونت ها همه بهم مرتبط اند٬ یک سبک (الگوی) بهم پیوسته متشکل از نقض ها ئیست که اصولا با انکار- محرومیت از حق تعئین سرنوشت  مشخص میشوند و تبعیض سیستماتیک برعلیه خلق فلسطین که بطور روزانه رخ میدهد».

اسرائیل در کنترل کامل

در جمعبندی گزارش هیئت اعزامی گفته شده است که :

« اسرائیل کنترل کامل شهرک سازی را در سرزمینهای اشغالی فلسطین از سال ۱۹۶۷ داشته و برای ترویج و حفظ زیرساخت ها با اقدامات امنیتی ادامه میدهد ».

یکی از ویژگیهای سیاست و اعمال اسرائیل ٬ انتقال شهروندان اسرائیلی به سرزمینهای اشغالی فلسطینیان است٬که تحت قانون بین المللی و قانون بین المللی کیفری٬ ممنوع است.

در کرانه باختری بتنهائی ۲۵۰ شهرک از سال ۱۹۶۷ با و یا بی اجازه دولت اسرائیل ساخته شده است. تخمین زده میشود که تعداد ۵۲۰۰۰۰ نفرمهاجر ( ۲۰۰۰۰۰ نفر مهاجر در شرق اورشلیم و ۳۲۰۰۰۰ نفرمهاجر در بقیه کرانه باختری) سکونت کرده اند.

شهرک سازیها منحصرا به سود یهودیان اسرائیلی توسعه داده و تأسیس شده اند. « آنها یک سیستم بتمام معنی نژادپرستانه بین مهاجرین و بقیه جمعیت ساکن در اراضی اشغالی فلسطین را حفظ و نگهداری میکنند.این سیستم تبعیض نژادیست که توسط ارتش پشتیبانی و تسهیل شده و از طریق اجرای دقیق قانون کنترل میشود تا حقوق مردم فلسطین پایمال شود ».

وجود شهرک سازیها تلفات سنگینی برای روی حقوق فلسطینیان داشته است.از جمله : آزادی حق تعئین سرنوشت ٬ عدم تبعیض نژادی٬ آزادی عبور و مرور٬ برابری٬ روند دادرسی٬ محاکمه عادلانه٬ خودسرانه باز داشت نشدن٬ آزادی و امنیت شخصی٬ آزادی بیان ٬ آزادی برای دسترسی به مکانهای عبادت ٬ تحصیل ٬ آب ٬ مسکن٬ استاندارد زندگی مناسب٬ املاک ٬ دسترسی به منابع طبیعی و درمان مؤثر که بطور روزانه نقض میشوند.

تلخیص از گاردین٬ارگان حزب کمونیست استرالیا ٬ ٬صفحه ۶  شماره ۱۵۸۱ ٬ ۱۳فوریه ۲۰۱۳

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 21 آگوست 2014 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی