اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

استرالیا: ۷ دلیل برای بستن پایگاه آمریکایی پاین گپ: دکتر حنا میدلتون/ آمادور نویدی

استرالیا به جای یک ائتلاف نظامی، از جمله میزبانی پاین گپ، نیاز به یک سیاست خارجی مستقل و غیرمتعهد و روابط دوستانه با تمام کشورها دارد. میلیتاریزه کردن استرالیا و ارائه پشتیبانی بدون کم  و کاست برای تجاوز و تهدیدات آمریکا علیه دیگر کشورها تمی تواند امنیت استرالیایی ها را تضمن کند… پاین گپ، یک پایگاه آمریکایی است و نه یک «تأسیسات مشترک»، آنطوری که دولتهای متوالی استرالیایی به دروغ ادعا کرده اند. اگرچه استرالیا مقداری دسترسی به پایگاه دارد، اما پاین گپ توسط آمریکا ساخته شده است، برای تأسیسات چنبره آن پرداخته اند و توسط آمریکا تعمیر و نگهداری می شود واگر برای اهداف استراتژیک آمریکا نبود، وجود نمی داشت. پاین گپ، بنابراین برای ارتش آمریکا حیاتی است و برای این که کانبرا که خود را از هرگونه درگیری آمریکا از جمله جنگ آمریکا و چین رها سازد، اگر چه نه غیرممکن ولی مشکل است. به دلیل تأسیسات نظامی آمریکا در استرالیا، به ویژه پاین گپ، اگر آمریکا در پاسیفیک به جنگ برود، بدون تصمیم مستقل استرالیا، ما را با خود نیز به جنگ می برد. به دلیل رابطه ما با آمریکا، در هر ستیز بزرگ در پاسیفیک، استرالیا برای دشمنان آمریکا یک هدف استراتژیک است، و این به نفع استرالیا نیست که در این موقعیت باشد.

Australia,pine Gap

استرالیا: ۷ دلیل برای بستن پایگاه آمریکایی پاین گپ

hanna middelton2

 

نوشته: دکتر حنا میدلتون

برگردان: آمادور نویدی

پاین گپ، واقع در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی آلیس اسپرینگز (استرالیا)، در شرایط پنهان کاری بسیار زیادی در سال ۱۹۶۸ تأسیس شد. به مردم محلی گفته شد که این یک تأسیسات تحقیقات فضایی است.

پاین گپ، در واقع تأسیساتی است که برای جاسوسی و جنگ اختصاص داده شده است.  این مؤسسه اکنون حدود ۲۰ برج رادار/گنبدچه رادار دارد که به عنوان ایستگاه های دریافت ماهواره ای کار می کنند.

هر شاخه از ارتش آمریکا و هم چنین اداره اکتشاف ملی، آژانس امنیت ملی و سازمان اطلاعاتی آمریکا – سیا در پاین گپ مستقر شده اند. این مؤسسه بیش از ۱۰۰۰ پرسنل آمریکایی و استرالیایی را استخدام کرده است.

پاین گپ یکی از بزرگ ترین و مهم ترین پایگاه های اطلاعاتی و جنگی آمریکا در جهان است.

مهم ترین کار اصلی و کنونی پاین گپ برای خدمت به ایستگاه کنترل زمینی برای ماهواره هایی آمریکایی است که یک سوم محیط مهم استراتژیک جهان، از جمله چین، جنوب روسیه و میدان های نفتی خاورمیانه را پوشش می دهد.  

ماهواره های آمریکا از طریق پاین گپ بر پرتاب موشک و مکالمات نظامی، اقتصادی، سیاسی و داخلی، ارتباطات امواج الکترومغناطیسی (مایکرو ویو) و فرکانس بسیار بالای ( وی اچ اف) رادیویی، به طور یکسان از متحدان و دشمنان نظارت می کند. آن ها نظارت تصویری از زمین، ساختمان، تحرکات پرسنل نظامی، نتایج حاصل از بمباران، و غیره را ارائه می دهند. ماهواره ها می توانند تابش های رادار را هم رهگیری کند، و اجازه نقشه دفاع هوایی، رادارهای ضد موشکی بالستیک و هشدار اولیه راداری را ارائه دهند.

پاین گپ در هیستری جنگ سرد تأسیس شد و بخشی از استراتژی جنگ هسته ای آمریکا بود. آمریکا با پایان جنگ سرد، پاین گپ را جمع نکرد. در عوض استفاده خود از این پایگاه را تشدید هم کرد، هم چنان که پس از گذشت سال ها، به وظایف آن بیشتر و بیشتر افزود.

پایگاه های آمریکایی در خاک استرالیا با استراتژی جنگ آمریکا همکاری می کنند. پایگاه ها به آمریکا در پیگیری جنگ علیه فقرای منطقه ما و فراتر از آن به آمریکا یاری می رسانند و در ازدیاد لیست دشمنان استرالیا کمک می کنند.

۵۰ سال زمان زیادی است

پیمان راه اندازی پاین گپ توسط دولت های آمریکا و استرالیا در ۱۲ سپتامبر ۱۹۶۶ امضاء شد.

داده های سیر شده توسط پاین گپ، اهداف را برای موشک ها و بمب های آمریکا، اطلاعات جهت فعالیت های نظامی و اقتصادی آمریکا، فرماندهی نظامی و وظایف کنترل و هشدار اولیه پرتاب موشک را ارائه می دهد.

به مدت ۵۰ سال تأسیسات نظامی آمریکا در کم امن ساختن و فقیر ترکردن استرالیا کمک کرده است. زمانش فرا رسیده است که پاین گپ، به دلایل زیر بسته شود:

۱-  سرزمین بومیان

پاین گپ بر روی سرزمین بومیان بنا شده است. برای ساخت تأسیسات عظیم جنگی بر روی این سرزمین سنتی، هرگز از مردم آررنته* پرسیده نشد که نظر بدهند، تا چه به رسد از آن ها اجازه بگیرند.

*مردم آررنته (مانند هر جای دیگر جهان، بومیان استرالیا هم بسته به مکان زیست خود، زبان و اسامی و اقوام مختلف خود را دارند. مردم آرانته، یکی از چندین قوم بومی است – م).

زمانش فرا رسیده است که مالکیت اصلی بومیان بر زمین پاین گپ به رسمیت شناخته شود.

زمانش فرا رسیده است که این حق به صاحبان سنتی سرزمین برگردانده شود تا برای خود و سرزمین خود تصمیم بگیرند که چه کار بکنند.

۲- مشکلات هسته ای

پاین گپ، استرالیا را در طرح و شاید هم  حتی در آغاز جنگ هسته ای درگیر می کند، ودر نتیجه ما را به یک هدف هسته ای تبدیل می سازد.

پاین گپ، استرالیا را با طرح جنگ هسته ای آمریکا، به ویژه از طریق کمک به برنامه های دفاع موشکی که بیش تر تهاجمی تا دفاعی هستند، مرتبط می کند. در نتیجه، پاین گپ به تکثیر سلاح های هسته ای با عواقب بی ثبات کننده کمک می رساند.

واقعیت این است که تلاش های بیش تر برای حذف سلاح هسته ای و کنترل تسلیحات، تنها راه محافظت در برابر هولوکاست هسته ای است. تنها پاسخ به تهدید هسته ای، حذف سلاح های هسته ای است.

۳- هواپیماهای بدون سرنشین/پهپاد ها

پاین گپ، در ردیابی و هدف یابی برای حملات پهپادی آمریکا در سراسر جهان کمک های اطلاعاتی مهمی ارائه می دهد.

هزاران نفر غیرنظامی توسط حملات پهپادی آمریکا کشته شده اند. این ادعا که حملات پهپادی «جراحی دقیق» هستند واین که «آسیب جانبی» حداقل است، دروغ است.

در یک مورد، اسناد اطلاعاتی به بیرون درز یافته نشان داد که حملات پهپادی که  تحت ریاست اوباما در افغانستان راه اندازی شد در ۹۰ درصد از زمان افراد بیگناه را کشته است.

تحقیقات دانشکده قانون دانشگاه های استنفورد و نیویورک در باره حملات پهپادی در پاکستان نشان داد که آن ها صدها نفر غیرنظامی را کشته، معلول کرده و دچار روان پریشی کرده اند، حقوق بشر بین الملل را نقض کرده و بطور کلی مردان، زنان و کودکان را «مرعوب» می کنند.

حملات پهپادی نه تنها به دفاع از ما کمک نمی رسانند، بلکه احساسات ضدغربی را پرورش داده و استخدام  به سازمان های تروریستی را تسهیل می گردانند.

برنامه پهپادی پاین گپ، استرالیا را در جنایات جنگی شریک می سازد.

نخست وزیر استرالیا، مالکوم تورنبول و وزرای ارشد او از خبر ترور دو جوان استرالیایی در عراق و سوریه استقبال کردند و اعلام داشتند که استرالیا مستقیماً در هدف قرار دادن آن ها درگیر بوده است.

این اظهارات، تضمین اجرایی قتل های فرا قضایی به عنوان سیاست دولت، بدون حضور هیچ روند قانونی است. مجازات اعدام رسماً توسط قانون استرالیا به مدت بیش از چهار دهه است که ممنوع شده است، اما این جوانان استرالیایی بدون محاکمه و باشتاب، اعدام شند.

وکیل حقوق بشر پاکستانی شهزاد اکبر گفته است که استرالیا باید به شراکت خود در حملات پهپادی بر علیه غیرنظامیان در پاکستان پایان دهد و یا در دادگاه جنایی بین المللی با اتهامات جنایت جنگی مواجه شود.

۴- نظارت / جاسوسی

استرالیا بخش مهمی از باشگاه اطلاعاتی «پنج چشم» (آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا و زلاند نو) به رهبری آمریکاست، که با هم کار برای جمع آوری مواد اطلاعاتی در تمام جهان هم کاری می کنند.

سال هاست که دولت های متوالی استرالیا استدلال کرده اند که اطلاعات ارائه شده توسط پاین گپ برای استرالیا و امنیت ما ضروری است.

با این حال، اسناد به بیرون درز کرده توسط  افشاگری های ادوارد اسنودن، کارمند سابق سیا آشکار ساخت که شبکه نظارت جهانی به رهبری آمریکا – که پاین گپ بخش مهمی از آنست – شامل کلکسیونی بشدت بدون تبعیض از ارتباطات تلفنی و اینترنتی میلیون ها شهروند در سراسر جهان است. اهداف صرفاً افراد مظنون به طرح ریزی برای جرایم نبوده اند، بلکه شامل همه می شود.

اکثر اطلاعات جمع آوری شده توسط پاین گپ، اگرچه از نظر ارزش دفاعی توجیه شده است، اما برای اهداف سیاسی، اقتصادی و دیپلوماتیک استفاده شده است و می شود.

پاین گپ، توسط تأسیسات رهگیری ماهواره ای حمایت می شود، از جمله آنهایی که توسط مدیریت سیگنال های استرالیا در کوجارینا، نزدیک جرالدتون در استرالیای غربی، و خلیج شوال، نزدیک داروین عمل می کنند.

۵- محیط زیست

هزینه های نظامی به محیط زیست در آلودگی، از دست دادن زیستگاه جانوران، پرندگان، گیاهان و آسیب به اکوسیستم بر هر دو زمین و دریا،  به خوبی مستند شده است. بر اثر ساخت پایگاه های نظامی و تمرینات نظامی مرتبط با آن، مناطق بکر بزرگی از زمین و دریا  و گونه های حیوانات و اکوسیستم یکجا تخریب شده اند.

پاین گپ به تنهایی مقدار زیادی از منابع، به ویژه آب و برق را مصرف می کند، وزباله های قابل توجهی تولید می کند، که برخی از آن سمی است.

بازسازی جنگل های عریان شده و جزایر مرجانی، معکوس کردن تهدیدات بیابان زدایی و بسیاری دیگر از پروٰه های سازگار با محیط زیست، ابزار به مراتب مؤثرتری برای ایجاد روابط اعتماد و صلح آمیز بین ملت ها هستند تا تمرکز فعلی بر افزایش توانایی نظامی که تا کنون ارائه شده است.

تمرینات نظامی با استفاده  از محیط زیست منحصر به فرد و میراث فرهنگی تاریخی استرالیا قابل قول نیست. استرالیا قدیمی ترین قاره بر سیاره با باستانی ترین فرهنگ زندگی است. ما باید آن را برای نسل های آینده حفظ کنیم، نه با بمباران تخریبش کنیم.

۶- جنگ ستارگان

در سال ۱۹۹۲، دیک چینی وزیر دفاع آن موقع آمریکا تأئید کرد که پاین گپ در برنامه دفاع موشکی ملی آمریکا (ان ام دی، معروف به جنگ ستارگان) نقش دارد.  دفاع موشکی ملی شامل سیستمی برای رهگیری پرواز تعداد محدودی از موشک های قاره پیمای مجهز به کلاهک های هسته ای است.

دفاع موشکی ملی آمریکا یک سیستم بحث انگیز نبرد فضایی است که به آمریکا اجازه می دهد بدون ترس از انتقام به دیگر کشورها حمله کند. دفاع موشکی ملی آمریکا به طور عمده نگران حمله – با استفاده از فضا برای ایجاد تسلط بر جهان است. دفاع موشکی ملی آمریکا تلاش می کند تا محفوظ از خطر باشد. ولی این یک چتر دفاع هسته ای تدافعی، و بی خطر نیست.

پاین گپ اطلاعات هدف را به کشتی های جنگی جنگ هوایی در منطقه آسیا و پاسیفیک ارائه می دهد. این کشتی ها سیستم  سپر جنگی را حمل می کنند. این یک سیستم کنترل سلاح و فرماندهی پیشرفته و کنترل است که از کامپیوترهای قدرت مند و فن آواری راداری برای رهگیری و هدایت سلاح برای نابودی اهداف دشمن استفاده می کند.

دفاع موشکی ملی آمریکا این پتانسیل را دارد که باعث مسابقه تسلیحات هسته ای گردد و خلع سلاح و توافقات جهانی عدم اشاعه سلاح هسته ای را به طور جدی تضعیف کند. امنیت استرالیا با چنین تحولات پیش رفته ای تأمین نمی شود.

۷- حق حاکمیت و استقلال

پاین گپ، به این دلیل که بدون اجازه، توافقنامه یا حتی هشدار، کشور ما را در  بدبختی ها و جنایات سیاست خارجی آمریکا درگیر می سازد، به روشنی عدم استقلال استرالیا را بیان می کند. به علاوه، دولت های استرالیا از وجود پاین گپ حمایت می کنند.

کمیته مشترک دائم پارلمان استرالیا در گذشته بر معاهدات شکایت کرده است که نمایندگان پارلمان درباره پاین گپ در بی خبری نگه داشته شده اند. اگرچه اعضای کنگره آمریکا پاین گپ را دیده اند و درباره کارهای پاین گپ، توجیهات طبقه بندی شده ای را دریافت کرده اند، اما کمیته معاهدات «اطلاعاتی  کمتر از یک کتابخانه عمومی دارند.»

پاین گپ، یک پایگاه آمریکایی است و نه یک «تأسیسات مشترک»، آنطوری که دولتهای متوالی استرالیایی به دروغ ادعا کرده اند. اگرچه استرالیا مقداری دسترسی به پایگاه دارد، اما پاین گپ توسط آمریکا ساخته شده است، برای تأسیسات چنبره آن پرداخته اند و توسط آمریکا تعمیر و نگهداری می شود واگر برای اهداف استراتژیک آمریکا نبود، وجود نمی داشت.

پاین گپ، بنابراین برای ارتش آمریکا حیاتی است و برای این که کانبرا که خود را از هرگونه درگیری آمریکا از جمله جنگ آمریکا و چین رها سازد، اگر چه نه غیرممکن ولی مشکل است.

به دلیل تأسیسات نظامی آمریکا در استرالیا، به ویژه پاین گپ، اگر آمریکا در پاسیفیک به جنگ برود، بدون تصمیم مستقل استرالیا، ما را با خود نیز به جنگ می برد.

به دلیل رابطه ما با آمریکا، در هر ستیز بزرگ در پاسیفیک، استرالیا برای دشمنان آمریکا یک هدف استراتژیک است، و این به نفع استرالیا نیست که در این موقعیت باشد.

از سال های ۱‍۹۹۰، حضور شرکت های بزرگ در پاین گپ به طور قابل ملاحظه ای گسترش یافته است. این شامل برخی از شرکتهای دفاعی و هوافضای بزرگ آمریکا، مانند ریتیون، بوئینگ، نورث روپ گرومن و جنرال دینامیک، هم چنین شرکت های بزرگ کامپیوتری، مانند آی بی ام و هیولت پاکارد است.

ریتیون تاکنون بزرگترین پیمانکار در پاین گپ است.

تقریباً سه چهارم ۱۰۰۰ پرسنل پاین گپ، کارمندان خصوصی شرکت های بزرگ و زیر پیمانکاران آمریکایی هستند. کمتر از یک در ده کامندان دولت استرالیا هستند.

شرکت های بزرگ در درجه اول علاقمند به کسب سود هستند. آنها به امنیت و اولویت های اطلاعاتی استرالیا یا منافع ملت استرالیا کمتر متعهد هستند. این دوباره حاکمیت و استقلال استرالیا را به خطر می اندازد.

استرالیا به جای یک ائتلاف نظامی، از جمله میزبانی پاین گپ، نیاز به یک سیاست خارجی مستقل و غیرمتعهد و روابط دوستانه با تمام کشورها دارد. میلیتاریزه کردن استرالیا و ارائه پشتیبانی بدون کم  و کاست برای تجاوز و تهدیدات آمریکا علیه دیگر کشورها تمی تواند امنیت استرالیایی ها را تضمن کند.

درباره نویسنده:

دکتر حنا میدلتون، دبیر اول سابق حزب کمونیست استرالیا و عضو این حزب است. ایشان از فعالان و اعضای ائتلاف کمپین استرالیایی های ضد پایگاه های نظامی آمریکاست، و به همین دلیل هم بازداشت شده است. او از حامیان بازگرداندن سرزمین بومیان استرالیایی است و در این زمینه کتاب و مقالات زیادی نوشته است. در هر جای سیدنی – استرالیا که کمپینی برای خانه های دولتی و افراد کم درآمد و بازنشسته باشد، بدون شک رفیق حنا میدلتون در آنجا حضور فعال داشته و دارد.

برگردانده شده از:

مقاله دکتر حنا میدلتون برای شبکه استرالیای مستقل و صلح آمیز(آی پی ای ان)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 18 جون 2016 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی