اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

افزایش شمار عملیات ویژه آمریکا در جنگ های نامرئی آفریقا: نیک تورس/ آمادور نویدی

عملیات ویژه آمریکا در واقع در حدود ۳۳ کشور، بیش از ٪۶۰ از ۵۴  کشور قاره آفریقا، در سال ۲۰۱۶ مستقر بودند…. اکثریت قریب به اتفاق دولتهای آفریقایی که میزبان استقرار کماندوهای آمریکایی در سال ۲۰۱۶ بودند، شاهد نقض حقوق بشر نیروهای امنیتی خود توسط وزارت دفاع آمریکا، از جمله در کشورهای الجزایر، بوتسوانا، بورکینافاسو، بوروندی، کامرون، جمهوری دمکراتیک کنگو، جیبوتی، کنیا، مالی، موریتانی)، نیجر، نیجریه، و تانزانیا، در میان دیگر کشورها بوده اند. طبق داده های ارائه شده بوسیله فرماندهی عملیات ویژه به سایت اینترسپ، پرسنل نخبه آمریکایی در سودان مستقر شده اند، که همراه با ایران و سوریه، یکی از سه کشوری ست، که توسط آمریکا به عنوان «دولتهای حامی تروریسم» شناخته و ذکر شده است.

 us-soldiers

افزایش شمار عملیات ویژه آمریکا در جنگ های نامرئی آفریقا

tursenick

نوشته: نیک تورس

برگردان: آمادور نویدی

طبق گزارشی که به تازه گی منتشر شده است، استقرار پرسنل نخبه آمریکا در آفریقا چشمگیرترین رشد را در هر منطقه کره خاکی در طول دهه گذشته داشته است.

در سال ۲۰۰۶، تنها ٪۱ از کماندوهایی که به خارج از کشور فرستاده می شدند، درمنطقه فرماندهی عملیات آمریکا آفریقایی مستقر بودند. در سال ۲۰۱۶، طبق داده های عرضه شده به سایت اینترسپت (ردگیری) توسط فرماندهی عملیات ویژه آمریکا، ٪۱۷/۲۶  تمام نیروهای عملیات ویژه – اعضای فرماندهی جنگی ویژه نیروی دریایی (نی وی سیلز) و کلاه سبزها در میان آنها – مستقر در خارج کشور به آفریقا فرستاده شده اند، که مقام دوم را نسبت به خاور میانه بزرگ دارد – جایی که آمریکا جنگ علیه دشمنان در افغانستان، عراق، سوریه، و یمن به راه انداخته است.

تیسمار سرتیپ دونالد بولداک، رئیس فرماندهی عملیات ویژه آمریکا در آفریقا به نشریه تجاری آمریکایی دفاع آفریقایی  در اوایل پائیز گفت: «در آفریقا، ما محلول نیروی محرکه نیستیم، ما در آفریقا در جنگ نیستیم – اما قطعاً شرکای آفریقایی ما هستند.» (۱)

این بیانیه در تضاد کامل با مأموریت امسال در سومالی ست که، برای مثال، نیروهای عملیات ویژه آمریکایی با کمک به کماندوهای محلی (۲) در کشتن چندین نفر از اعضای گروه های شبه نظامی، الشباب و لیبی، جایی که آنها از جنگجویان محلی که علیه دولت اسلامی(داعش) مبارزه می کردند، حمایت نمودند(۳). این مأموریت ها نیز نشاندهنده رشد سریع عملیات ویژه در قاره آفریقاست.

در سال ۲۰۱۴، گزارش شد که در هر روز حدود ۷۰۰ کماندوی آمریکایی (۴) در آفریقا مستقر بودند. امروز، طبق گفته بولداک:‌«حدود ۱۷۰۰ [نیروی عملیات ویژه] وجود دارد و توانمندسازها … در هر زمان مستقرند. این تیم در ۲۰ کشور در حمایت از هفت عملیات  نامگذاری شده مهم فعال است.»(۵)

با استفاده از داده های ارائه شده توسط فرماندهی عملیات ویژه و اطلاعات منبع آزاد، سایت اینترسپت مطلع شد که عملیات ویژه آمریکا در واقع در حدود ۳۳ کشور، بیش از ٪۶۰ از ۵۴  کشور قاره آفریقا، در سال ۲۰۱۶ مستقر بودند.

african-us-military-bases-map

نیروهای علیات ویژه در ۳۳ کشور آفریقایی در سال ۲۰۱۶ مستقر بودند. نقشه: اینترسپت

بولداک گفت:‌ «ما در حال حمایت از تلاش ها برای حرفه ای کردن و توانا ساختن ارتش آفریقا هستیم. این شبکه [نیروهای عملیات ویژه] در ایجاد آموزش ویژه مناسب برای کشورهای همپیمان جهت توانمند ساختن ارتش و اجرای قانون در انجام عملیات علیه تهدیدات متقابل به ما کمک می کند.»(۶)

اکثریت قریب به اتفاق دولتهای آفریقایی که میزبان استقرار کماندوهای آمریکایی در سال ۲۰۱۶ بودند، شاهد نقض حقوق بشر نیروهای امنیتی خود توسط وزارت دفاع آمریکا، از جمله در کشورهای الجزایر(۷)، بوتسوانا(۸)، بورکینافاسو(۹)، بوروندی(۱۰)، کامرون(۱۱)، جمهوری دمکراتیک کنگو(۱۲)، جیبوتی(۱۳)، کنیا(۱۴)، مالی(۱۵)، موریتانی(۱۶)، نیجر(۱۷)، نیجریه(۱۸)، و تانزانیا(۱۹)، در میان دیگر کشورها بوده اند.

طبق داده های ارائه شده بوسیله فرماندهی عملیات ویژه به سایت اینترسپ، پرسنل نخبه آمریکایی در سودان مستقر شده اند، که همراه با ایران و سوریه، یکی از سه کشوری ست، که توسط آمریکا به عنوان «دولتهای حامی تروریسم» شناخته و ذکر شده است.(۲۰)

سخنگوی فرماندهی آفریق،ا چاک پریچارد در یک ایمیل خود نوشت: «[نیروهای عملیات ویژه] آمریکا گاهگاهی با وزارت امور خارجه و شرکای بین سازمانی در سودان جهت وضعیت کلی امنیت در منطقه دیدار و گفتگو می کنند.»

سخنگوی فرماندهی عملیات ویژه، کن مک گراو اضافه کرد: «دیدار و گفتگوی آنها هیچ ربطی به دولت و یا ارتش سودان ندارد.

درباره نویسنده:

نیک تورس نویسنده و همکار سایت اینترسپت است. او درباره امنیت ملی و سیاست خارجی گزارش می دهد، و کتاب اخیر او «آنها دفعه آینده می آیند تا کشته ها را بشمارند: جنگ و زنده ماندگان در جنوب سودان»، و همچنین «میدان جنگ فردا: جنگهای نیابتی آمریکا و عملیات مخفی در آفریقا»، و «بکش هرچیزی را که حرکت میکند: جنگ واقعی آمریکا در ویتنام». او در میان انتشارات دیگر برای نیویورک تایمز(تایمز نیویورک)، لس آنجلس تایمز(تایمز لس آنجلس)، سانفرانسیسکو کرونیکل(تاریخچه سانفرانسیسکو)، ملت، و صدای روستا، مقالاتی نوشته است. او جایزه رایدن آور را برای گزارش تحقیقی، و جایزه جیمز آرونسون را برای روزنامه نگاری اجتماعی دریافت نموده است، و عضویت گوگینهایم را در لیست افتخارات خود دارد. نیک تورس عضو انستیتوی ملت و سردبیر تام دیسپچ. کام است.

با او می توانید با ایمیل زیر تماس بگیرید.

Nick Turset@nickturse

برگردانده شده از:

 , U.S. SPECIAL OPERATIONS NUMBERS SURGE IN AFRICA’S SHADOW WARS

BY NICK TURSE

https://theintercept.com/2016/12/31/u-s-special-operations-numbers-surge-in-africas-shadow-wars/

منابع:

(۱) –

http://www.african-defense.com/defense-news/operating-and-building-capacity-in-the-gray-zone/

(۲)-

http://www.nytimes.com/2016/08/17/world/africa/somalia-shabab.html?_r=0

– (۳)

https://www.washingtonpost.com/news/checkpoint/wp/2016/08/09/u-s-special-operations-forces-are-providing-direct-on-t he-ground-support-for-the-first-time-in-libya/?hpid=hp_rhp-top-table-main_uslibya-250pm%3Ahomepage%2Fstory&utm_term=.b199b6dbd165

(۴)-

https://www.nytimes.com/2014/06/15/magazine/can-general-linders-special-operations-forces-stop-the-next-terrorist-threat.html?_r=0

(۵) و (۶)-

http://www.african-defense.com/defense-news/operating-and-building-capacity-in-the-gray-zone/

(۷) –

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/humanrightsreport/index.htm#wrapper

(۸)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252653.htm

(۹)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252655.htm

(۱۰)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252657.htm

(۱۱)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252661.htm

(۱۲)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252669.htm

(۱۳)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252675.htm

(۱۴)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252693.htm

(۱۵)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252703.htm

(۱۶)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252705.htm

(۱۷)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252713.htm

(۱۸)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252715.htm

(۱۹)-

https://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/2015/af/252737.htm

(۲۰)-

https://www.state.gov/j/ct/list/c14151.htm

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 6 ژانویه 2017 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی