اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

استالین «برجسته‌ ترین شخصیت» جهان: روسیه امروز/ آمادور نویدی

استالین که از سال ۱۹۹۹ در  نظرسنجی‌های مشابه در جایگاه سه نفر صدر قرار داشته است، ۳۸ درصد از رأی دهندگان را کسب نمود. رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین و آلکساندر پوشکین هرکدام با ۳۴ درصد در مقام دوم قرار گرفتند. لنین با ۳۲ درصد مقام سوم را کسب کرد… بنابر نتایج تحقیقات قبلی مرکز لوادا در طول چند سال گذشته، افکار عمومی روسیه درباره استالین بهبود یافته است. طبق نظرات جامعه شناسان و دانشمندان علوم سیاسی، این اغلب به دلیل جنگ روسیه با نازیسم در جنگ جهانی دوم بوده است. درحالی‌که درصد روس‌هایی که به استالین احترام می‌گذارند و یا او را تحسین می‌کنند، کم و بیش بدون تغییر مانده است، اما در دهه گذشته شمار پاسخ دهندگانی که سیاست های خودکامه استالین و سرکوب‌های سیاسی توده ای استالین را محکوم کرده اند، کاهش یافته است.

استالین «برجسته‌ ترین شخصیت» جهان

روسیه امروز

برگردان: آمادور نویدی

روس ها استالین را «برجسته ترین شخصیت» جهان می دانند، پوتین نفر دوم

یک‌بار دیگر روس ها رهبر اتحادجماهیر شوروی جوزف استالین را برجسته ترین شخصیت جهان نام‌گذاری نمودند. ولادیمیر پوتین با اکساندر پوشکین شاعر روس در مکان دوم قرار گرفته اند. درمیان غیرروس ها، آلبرت انیشتن و اسحاق نیوتون در بین ۲۰ شخصیت برجسته شناخته شده اند.

مرکز نظرسنجی لوادا از روس‌ها پرسیده بود که «برجسته ترین افراد جهان در همه اوقات در نزد مردم» را نام ببرند. نتایج این نظرسنجی در روز دوشنبه، ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ منتشر شد، که در آن استالین، پوتین، پوشکین، و ولادیمیر لنین در ردیف های اول تا سوم قرار گرفتند.

این نظرسنجی از ۱۶۰۰ نفر در ۱۳۷ مکان در سراسر روسیه صورت پذیرفت که به شکل آزاد بود – و به پاسخ‌دهندگان هیچ پییش‌‌نهادی جهت پاسخ‌هایشان داده نشد.

استالین که از سال ۱۹۹۹ در  نظرسنجی‌های مشابه در جایگاه سه نفر صدر قرار داشته است، ۳۸ درصد از رأی دهندگان را کسب نمود. رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین و آلکساندر پوشکین هرکدام با ۳۴ درصد در مقام دوم قرار گرفتند. لنین با ۳۲ درصد مقام سوم را کسب کرد.

درحالی‌که استالین، پوشکین، و لنین برای سال‌ها در ردیف‌های بالا قرار گرفته اند، اما این برای اولین بارست که رئیس جمهور کنونی روسیه در جایگاه سه نفر بالا قرار گرفته است.

پطر کبیر، اولین امپراتور و اصلاح‌طلب دولت قرون وسطی روسیه، با ۲۹ درصد در مقام چهارم رأی دهندگان قرار گرفت، که از اولین مرد فضانورد جهان، یوری گاگارین، درصد بالاتری کسب نموده است.

دو دانشمند برجسته روس – میکائیل لومونسوف، یکی از بنیان‌گذاران دانشگاه دولتی مسکو، و دیمیتری مندلیف، مخترع جدول تناوبی عناصر(جدول مندلیف در شیمی – م) – نیز در میان ۲۰ نفر  صدر رأی دهندگان قرار گرفته اند.

تنها سه غیرروس در میان ۲۰ نفر  صدر قرار گرفته اند. ناپلئون بناپارت رهبر فرانسه که ۹ درصد بدست آورد، و بنبال او آلبرت انیشتن و اسحاق نیوتون هستند که هرکدام ۷ درصد کسب نموده اند، و لیست با اولین و تنها رئیس جمهور اتحادجماهیر شوروی، میخائیل گورباچف خاتمه می یابد، که ۶ درصد از رأی دهندگان را بخود جلب نموده است.

بنابر نتایج تحقیقات قبلی مرکز لوادا در طول چند سال گذشته، افکار عمومی روسیه درباره استالین بهبود یافته است. طبق نظرات جامعه شناسان و دانشمندان علوم سیاسی، این اغلب به دلیل جنگ روسیه با نازیسم در جنگ جهانی دوم بوده است. درحالی‌که درصد روس‌هایی که به استالین احترام می‌گذارند و یا او را تحسین می‌کنند، کم و بیش بدون تغییر مانده است، اما در دهه گذشته شمار پاسخ دهندگانی که سیاست های خودکامه استالین و سرکوب‌های سیاسی توده ای استالین را محکوم کرده اند، کاهش یافته است. گفته می‌شود که این مرتبط با کاهش آگاهی سیاسی‌ست.

 

برگردانده شده از:

Russians name Stalin ‘most outstanding’ world figure, Putin ties for second

https://www.rt.com/politics/394158-russians-name-stalin-most-outstanding/

***

استالین برترین شخصیت شوروی و روسیه شد

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۶ گروه: بین الملل منبع خبر

به گزارش ایرنا، بر پایه یافته های پژوهش مردمی مرکز نظرسنجی لوادا سنتر روسیه که امروز (دوشنبه) انتشار یافت، آمده است: 38 درصد پاسخ دهندگان یوسف (ژوزف) استالین را چهره محبوب خود خواندند.
34 درصد نیز پوتین و همچنین آلکساندر پوشکین شاعر و نویسنده برجسته روس را در جایگاه دوم چهره های محبوب خود قرار دادند.
بر اساس نتایج نظرسنجی، ولادیمیر لنین رهبر انقلاب بلشویکی و بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی در سال 19177 و پطر اول تزار وقت روسیه هم در ردیف های سوم و چهارم چهره های محبوب روس ها قرارگرفته اند.
ژوزف ویسارینویچ جوگاشویلی که دسامبر 1878 در گرجستان امپراتوری روسیه به دنیا آمد، پس از مرگ ولادیمیر ایلیچ اولیانوف لنین بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی، توانست در مبارزه قدرت لئون تروتسکی را شکست دهد و سال 19222 به مقام دبیرکلی حزب کمونیست برسد.
بسیاری حکومت استالین را به برخورداری از «کیش شخصیت پرستی» و بهره گرفتن از شیوه‌های مخفی حذف مخالفین متهم می کنند و از سوی دیگر نیز گروهی جانشین لنین را معمار تبدیل شوروی از جامعه و اقتصاد سنتی عقب مانده به یکی از قدرت های برتر اقتصادی و صنعتی دنیا می شناسند.
بسیاری از برنامه های فراگیر مربوط به رفاه اجتماعی مانند برخورداری همگان از مسکن و درمان رایگان، امکان تحصیلات عالی، تضمین شغل و بنیادگذاری دانشگاههای بزرگ از جمله دستاوردهای اجرای چندین برنامه توسعه در حدود 300 سال دوران مسئولیت رهبر وقت شوروی شناخته می شود.
اما نیکیتا خروشچف جانشین استالین در کنگره معروف حزب کمونیست شوروی که سال 1956 برگزار شد با محکوم کردن عملکرد دوران حکومت استالین روند مشهور «استالین زدایی» را آغاز کرد.
مطابق نتایج آخرین نظرسنجی بنیاد افکار عمومی روسیه که در ماه می انتشار یافت، 50 درصد روس ها با سطوح مختلف ارزیابی،  عملکرد استالین در مقام رهبر شوروی را به ویژه در دوره جنگ دوم جهانی و پیروزی در این نبرد که به جنگ کبیر میهنی شهرت یافته است، مثبت ارزیابی می کنند.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

با عنایت به اینکه سایت «بولتن» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

 

برگرفته از:

 

http://boultan.ir/news/1458845/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%B4%D8%AF

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 جون 2017 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی