اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

یمن و میلیتاریزه کردن آبراه های استراتژیک – تضمین کنترل آمریکا بر جزیره سوکوترا و خلیج عدن: پروفسور میشل چوسودوفسکی/ آمادور نویدی

میلیتاریزه کردن راه‌های دریایی مهم و بزرگ، از اهداف استراتژیک واشنگتن است. این راه‌های دریایی استراتژیک (دریای) مدیترانه را از طریق کانال سوئز، دریای سرخ و خلیج عدن به جنوب آسیا و خاور دور، متصل می‌کند. این مسیری مهم و عمده برای تانکرهای نفتی است. سهم بزرگی از صادرات صنعتی چین به اروپای غربی از طریق این آبراه استراتژیک منتقل می‌شود. تجارت دریایی از شرق و جنوب آفریقا به اروپای غربی نیز در مجاورت سوکوترا(اسکواترا)، از طریق خلیج عدن و دریای سرخ عبور و مرور می‌کند.(به نقشه پائین نگاه کنید). یک پایگاه نظامی در سوکوترا می‌تواند جهت نظارت بر حرکت کشتی های باربری بزرگ ازجمله کشتی‌های جنگی به داخل و  خارج شدن از خلیج عدن مورد استفاده قرار گیرد. «اقیانوس [هند] یک مسیر بزرگ آبی است که خاورمیانه، شرق آسیا و آفریقا را به اروپا و آمریکا متصل می‌کند. این اقیانوس چهار دسترسی حیاتی به راه‌های دریایی دارد که تجارت دریایی بین المللی را آسان می‌کند. این چهار مسیر عبارت اند از کانال سوئز در مصر، باب المندب (مرز جیبوتی و یمن)، تنگه هرمز (مرز ایران و عمان)، و تنگه مالاکا (مرز اندونزی و مالزی).

یمن و میلیتاریزه کردن آبراه های استراتژیک

تضمین کنترل آمریکا بر جزیره سوکوترا و خلیج عدن

نوشته: پروفسور میشل چوسودوفسکی

برگردان: آمادور نویدی

 

این مقاله اولین بار در فوریه سال ۲۰۱۰، پنج سال قبل از شروع جنگ آمریکا و عربستان علیه یمن، در گلوبال ریسرچ منتشر شد.

 

این مقاله بر دستورکار اعلام نشده نظامی آمریکا متمرکز می‌شود: کنترل آبراه های استراتژیک

 

***

«هرکسی که به برتری دریایی در اقیانوس هند دست یابد، نقش برجسته ای در صحنه بین المللی خواهد داشت.»( ژئواستراتژیست نیروی دریایی آمریکا، دریا سالار آلفرد تایوس ماهان ۱۸۱۴-۱۹۴۰)

 

مجمع الجزایر سوکوترا در اقیانوس هند در حدود ۸۰ کیلومتری شاخ آفریقا و ۳۸۰ کیلومتری خط ساحلی جنوب یمن قرارگرفته است. جزایر سوکوترا توسط (یونسکو) برای حفظ حیات وحش اختصاص داده شده است، و به عنوان سایت میراث جهانی طبیعی شناخته گردیده است.

 

http://whc.unesco.org/en/search/?criteria=The+islands+of+Socotra

 

سوکوترا در محل تقاط آبراه های دریایی استراتژیک دریای سرخ و خلیج عدن واقع شده است(به نقشه پائین نگاه کنید). این منطقه بسیار مهمی برای ارتش آمریکا است.

 

نقشه ۱

 

میلیتاریزه کردن راه‌های دریایی مهم و بزرگ، از اهداف استراتژیک واشنگتن است. این راه‌های دریایی استراتژیک (دریای) مدیترانه را از طریق کانال سوئز، دریای سرخ و خلیج عدن به جنوب آسیا و خاور دور، متصل می‌کند.

 

این مسیری مهم و عمده برای تانکرهای نفتی است. سهم بزرگی از صادرات صنعتی چین به اروپای غربی از طریق این آبراه استراتژیک منتقل می‌شود. تجارت دریایی از شرق و جنوب آفریقا به اروپای غربی نیز در مجاورت سوکوترا(اسکواترا)، از طریق خلیج عدن و دریای سرخ عبور و مرور می‌کند.(به نقشه پائین نگاه کنید). یک پایگاه نظامی در سوکوترا می‌تواند جهت نظارت بر حرکت کشتی های باربری بزرگ ازجمله کشتی‌های جنگی به داخل و  خارج شدن از خلیج عدن مورد استفاده قرار گیرد.

 

«اقیانوس [هند] یک مسیر بزرگ آبی است که خاورمیانه، شرق آسیا و آفریقا را به اروپا و آمریکا متصل می‌کند. این اقیانوس چهار دسترسی حیاتی به راه‌های دریایی دارد که تجارت دریایی بین المللی را آسان می‌کند. این چهار مسیر عبارت اند از کانال سوئز در مصر، باب المندب (مرز جیبوتی و یمن)، تنگه هرمز (مرز ایران و عمان)، و تنگه مالاکا (مرز اندونزی و مالزی). این «گلوگاه ها» برای تجارت نفت جهانی که از طریق آنها عبور می‌شود، بسیار حیاتی هستند.»(امجد جواد، یک منطقه بحرانی جدید(منطقه مهم رقابت)،  ناظر پاکستان، ۱۱ ژوئیه، ۲۰۰۹)

 

http://pakobserver.net/200907/01/Articles01.asp

 

نقشه ۲

 

قدرت دریایی

از نقطه نظر نظامی، مجمع الجزایر سوکوترا در تقاطع دریایی استراتژیک قرار دارد. به علاوه، مجمع الجزایر در بخش شرقی خلیج عدن یک مساحت دریایی نسبتا بزرگی را از جزیره عبدال کوری تا جزیره اصلی سوکوترا گسترش داده است.(به نقشه های ۱ و ۲ ب پائین نگاه کنید). این مساحت دریایی حمل و نقل بین المللی در آب‌های قلمرو یمن قرار دارد. هدف آمریکا این‌ست که کل راه‌های آبی خلیج عدن را از یمن تا سواحل سومالی کنترل کند(نقشه ۱ را ببینید).

 

نقشه ۲ ب

 

 

سوکوترا حدود ۳۰۰۰ کیلومتر از پایگاه دریایی آمریکایی دیه گو گارسیا – یکی از بزرگترین تأسیسات نظامی خارج کشور آمریکا فاصله دارد.

 

 

پایگاه نظامی سوکوترا

در ۲ ژانویه ۲۰۱۰،  رئیس جمهور صالح و ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده ستاد مرکزی آمریکا جهت گفتگو در سطح بالا، پشت درهای بسته ملاقات کردند.

 

ملاقات صالح و پترائوس توسط رسانه ها به عنوان پاسخی به حمله خنثی شده بمب گذاری کریسمس در دیترویت در پرواز ۲۵۳ نورت وست بود. ظاهراً این ملاقات بمنظور ابزاری جهت هم‌آهنگ کردن اقدامات ضدتروریستی علیه «القاعده در یمن»، ازجمله « استفاده [از] پهپادها و موشک های آمریکایی در سرزمین یمن  برنامه ریزی شده بود».

 

با این حال، چندین گزارش، تأئید کرده اند که ملاقات صالح و پترئوس به منظور بازتعریف مشارکت ارتش آمریکا از جمله ایجاد یک پایگاه نظامی کامل در جزیره سوکوترا صورت گرفته است. گزارش شده است که رئیس جمهور یمن علی عبدالله صالح «سوکوترا را به آمریکایی ها واگذار کرده است که یک پایگاه نظامی ایجاد کنند، با این اشاره که مقامات آمریکایی و دولت یمن توافق کرده اند که در سوکوترا یک پایگاه نظامی جهت مقابله با دزدان دریایی و القاعده بسازند»(فارس نیوز، ۱۹ ژانویه، ۲۰۱۰)

https://www.globalresearch.ca/the-monster-in-the-mirror-the-us-network-of-military-bases/5624641?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

 

هیولا در آینه … شبکه پایگاه‌های نظامی آمریکا

https://www.globalresearch.ca/the-monster-in-the-mirror-the-us-network-of-military-bases/5624641?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles

By Nora Fernandez

Global Research, January 03, 2018

 

در اول ژانویه، یک روز قبل از ملاقات صالح و پترائوس در صنعا، ژنرال پترائوس در کنفرانس مطبوعاتی بغداد تصدیق کرد  که «کمک امنیتی» به یمن از ۷۰ میلیون به بیش از دوبرابر به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار خواهد رسید، که نشان‌دهنده ۱۴ برابر از سال ۲۰۰۶ است.(تقلا جهت جزیره سعادت: سوکوترا! جنگ در عراق، ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰. همچنین نگاه کنید به سی ان ان- ۹ ژانویه ۲۰۱۲، گاردین، ۲۸ دسامبر ۲۰۰۹).

 

در نزد افکار عمومی، این دوبرابر کردن کمک نظامی به یمن به عنوان پاسخی به حادثه بمب‌گذاری دیرویت معرفی گردید، و ادعا شد که بمب‌گذاری مذکور به دستور نیروهای القاعده ای در یمن بوده است.

 

رسانه های آمریکایی، ایجاد پایگاه هوایی را در جزیره سوکوترا به عنوان  بخشی از «جنگ جهانی علیه تروریسم» توصیف کرده اند.

 

«درمیان برنامه های جدید، صالح و پترائوس توافق کردند که از هواپیماهای جنگی، شاید هم پهپاد ها و ًموشک‌های دریابردً آمریکایی استفاده شود. طبق گفته یک مقام ارشد یمنی که درباره موضوعات حساس صحبت می‌کرد و تقاضا کرد تازمانی‌که عملیات پیش‌تر توسط یمنی ها تصویب شود، ناشناس بماند. مقامات آمریکایی می‌گویند که جزیره سوکوترا، ۲۰۰ مایلی ساحل یمن، از یک باند فردوگاه کوچک گرفته [تحت ریاست نظامی یمن] تا یک پایگاه هوایی کامل تقویت می‌شود تا بتواند به برنامه های کمکی بیش‌تری، هم‌چنین در مبارزه علیه دزدان دریایی کمک کند. پترائوس همچنین تلاش می‌کند که به نیروهای یمنی تجهیزات اساسی مانند زره پوش های هام وی و احتمالا هلیکوپترهای بیش‌تری ارائه دهد.»(نیوزویک، ۱۸ ژانویه، ۲۰۱۰، تأکید از نویسنده است).

باند و فرودگاه موجود

 

تسهیلات دریایی آمریکا؟

بهرحال، تسهیلات نظامی مورد پیش‌نهاد آمریکا در سوکوترا محدود به پایگاه نیروی هوایی نیست. یک پایگاه دریایی آمریکایی نیز در نظر گرفته شده است.

 

توسعه زیرساخت دریایی سوکوترا  قبلا در دست تهیه بوده است.  آشکارا چند روز قبل (۲۹ دسامبر، ۲۰۰۹) از ملاقات صالح و پترائوس (۲ ژانویه، ۲۰۱۰)، کابینه یمن یک وام ۱۴ میلیون دلاری را توسط صندوق مالی کویت، جهت توسعه اقتصادی عرب (کی اف ای ایی دی)، در حمایت از توسعه پروژه  بندر ساحلی سوکوترا به تصویب رسانده بود.

 

نقشه ۳

 

بازی بزرگ

مجمع الجزایر سوکوترا بخشی از بازی بزرگ اختلافات آمریکا با روسیه است.

 

در طول جنگ سرد، در سوکوترا، که در آن‌زمان بخشی از یمن جنوبی محسوب می‌شد، اتحاد جماهیر شوروی حضور نظامی داشت.

 

بطور آشکار حدود یک‌سال قبل، روس ها با دولت یمن درباره تأسیس یک پایگاه دریایی در جزیزه سوکوترا وارد بحث جدید شدند. یک‌سال بعد، در ژانویه ۲۰۱۰، در هفته بعد از دیدار صالح و پترائوس، بیانیه نیروی دریایی روسیه «تأئید کرد که روسیه از برنامه های خود جهت داشتن پایگاه‌ها برای کشتی های خود … در جزیره سوکوترا ناامید نشده است»(دفاع و امنیت – روسیه)، ۲۵ ژانویه، ۲۰۱۰).

 

دیدار صالح و پترائوس در ۲ ژانویه، ۲۰۱۰ جهت آغاز تضعیف روابط دیپلماتیک روسیه با دولت یمن بسیار مهم بود.

 

در سال ۱۹۹۹، سکوترا «به عنوان منطقه ای انتخاب شده بود که آمریکا نقشه داشت تا یک سیستم اطلاعاتی سیگنال بسازد…» رسانه های خبری اپوزسیون یمن گزارش داد که « دولت یمن با اجازه دسترسی نظامی آمریکا به هر دو، یک بندر و یک پایگاه هوایی در سوکوترا توافق کرده است». طبق رسانه اپوزسیون روزنامه ال-حق، براحتی طبق مشخصات نظامی آمریکا « یک فرودگاه جدید غیرنظامی جهت ترویج گردش‌گری در جزیره سوکوترا ساخته شده است».( روزنامه پیتسبورگ پست – پنسیلوانیا، ۱۸ اکتبر، ۲۰۰۰).

 

 

میلیتاریزه کردن اقیانوس هند

تأسیس یک پایگاه نظامی در سوکوترا بخشی از روند گسترده تر کردن میلیتاریزه شدن اقیانوس هند است. این شامل ادغام کردن و پیوند دادن سوکوترا در ساختار موجود و هم‌چنین تقویت نقش کلیدی است که توسط پایگاه نظامی دیه گارسیا در مجمعع الجزایر چاگوس بازی می‌شود.

Diego Garcia military base in the Chagos archipelago

 

ژئواستراتژیست نیروی دریایی آمریکا، دریاسالار آلفرد تی. ماهان، قبل از جنگ جهانی اول  گفته بود، که «هرکسی که به برتری دریایی در اقیانوس هند دست یابد، نقش برجسته ای در صحنه بین المللی خواهد داشت.» (اقیانوس هند و امنیت ما) .

 

http://www.defencejournal.com/2000/mar/indian-ocean.htm

 

چیزی‌که در نوشته های دریاسالار ماهان  مشروط بود، کنترل استراتژیک آمریکا بر آبراه های اصلی اقیانوس ها بویژه اقیانوس هند است: «این اقیانوس کلید هفت دریا در قرن بیست و یکم است؛ سرنوشت جهان در این آب‌ها رقم خواهد خورد».

 

نقشه ۴

درباره نویسنده:

میشل چوسودوفسکی  پروفسور اقتصاد(بازنشسته) در دانشگاه اوتاوا و مدیر مرکز تحقیقات جهانی سازی، مونترال است. وی وب سایت گلوبال ریسرچ را اداره می‌کند که برنده جایزه شده است. او نویسنده پرفروش ترین کتاب بین المللی: «جهانی شدن فقر و نظم نوین جهانی» است.

 

برگردانده شده از:

Yemen and The Militarization of Strategic Waterways

Securing US Control over Socotra Island and the Gulf of Aden

By Prof Michel Chossudovsky

Global Research, June 13, 2018

 

https://www.globalresearch.ca/yemen-and-the-militarization-of-strategic-waterways-2/17460

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 21 آگوست 2018 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با , برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی