اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

سیاست خارجی آمریکا٬ اسرائیل و مسئولیت همگانی : تیموتی بانکروفت – هینچی٬ آمادور نویدی

سیاست خارجی آمریکا٬ اسرائیل و مسئولیت همگانی

نوشته: تیموتی بانکروفت – هینچی

برگردان: آمادور نویدی

آیا شهروندان آمریکا از سیاست خارجی کشور خود آگاه هستند؟ نه دروغ و داستان هایی که بعنوان حقیقت در رسانه های جانبدار شایع است اما حقیقت٬ تمام حقیقت و نه چیز دیگری؟ آیا میانگین آمریکایی ها با سیاست تخریب خانه ها ی فلسطینیان یا با وتوی قطعنامه ای که آن را محکوم میکند موافقند؟

نیروهای اشغالگر اسرائیلی با استفاده از بولدوزور کاترپیلار در حال تخریب خانه یک فلسطینی در همسایگی ال- تور(al-Tur) در اورشلیم٬ ماه مه ۲۰۱۳ .

فهرست وتوی آمریکا که قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل٬ اسرائیل را برای بی عدالتی محکوم کرده است طولانی است. در لیست وتوها٬ قطعنامه هایی وجود دارد که حقوق بشر را تضمین میکند٬ اسرائیل را برای سوء استفاده ها٬ تجاوز و حرف نشنوی در تخریب اموال فلسطینیان محکوم میکند.

آمریکا همچنین محکوم کردن سیاستی را که شامل تصرف زمین و ساختن شهرک در آن٬ بی حرمتی به مزارع و گورستان های آنها (فلسطینیان) است وتو کرده است.

این باور نکردنی است که میانگین شهروندان در آمریکا از چنین طرز برخوردی چشم پوشی کنند یا موافق با وتویی باشند که کشور آنها دفعات بی شماری چنین سیاستهایی محکومی را اعمال کرده است . پس چرا وتوها ادامه دارند؟ اگر رئیس جمهور بارک اوباما اعلام نموده که او مخالف ساختن شهرک های غیرقانونی بر زمینی است که اسرائیل از فلسطینیان سرقت کرده است٬ پس چرا آمریکا برای ساختن چنین شهرک هایی با تکان دادن سر اشاره به توافق میکند؟

امروز وضعیت در شرق اورشلیم آنقدر جدی است که تشکیلات سازمان ملل از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که به تحولات در این شهر همچون «هشداری» بنگرد – برای مثال به تاخت و تاز و غارت شهروندان اسرائیلی بر بخش مقدس الحرم الشریف (کوه معبد) که مسجد الاقصی واقع است بپردازد . نه فقط پارلمان اسرائیل شروع به روند تحمیل حاکمیت اسرائیل بر کل منطقه نموده بلکه گروه های افراط گرای اسرائیلی شروع به تاخت و تاز فزاینده علیه فلسطینیان در مجاورت مسجد الاقصی کرده اند.

هدف از تاخت و تاز تحریک فلسطینیان است٬ و اگر آنها واکنش نشان دهند٬ پلیس اسرائیل با گاز اشک آور به آنها حمله میکند٬ آنها را بازداشت میکند یا با باطوم ضرب و شتم میکند.

چنین حملاتی ظالمانه و نقض واضح حقوق بشر فلسطینیان در شرق اورشلیم مندرج در قانون است. از همه بدتر٬ اعمال شنیع فقط شامل حملات و اقدامات تحریک آمیز نیست بلکه چیزی به مراتب بیشتر دائمی است٬ که ما در این شکایت از دفتر کمیته مجمع عمومی سازمان ملل بر اعمال حقوق مسلم خلق فلسطین مشاهده میکنیم:«چنین اقدامات ظالمانه ای بطور واضح تحت قوانین بین المللی ممنوع است. تخریب منازل٬ اخراج صاحبخانه ها٬ سلب مالکیت زمین و ابطال حقوق اقامت فلسطینیان اورشلیم نیز رو به افزایش است».

در سال ۲۰۱۳ ٬ تعداد ۲۹۸ شهروند فلسطینی ٬ از تخریب ۵۶۵ خانه با زور از کاشانه خود رانده شدند. بسیاری از زنان و کودکان فلسطینی به خیابانها انداخته شده اند. از سال ۱۹۶۷ ٬ یک سوم از زمین های فلسطینیان در شرق اورشلیم توسط اسرائیل به سرقت رفته و حقوق مالکیت آبا و اجدادی ۱۴۰۰۰ فلسطینی را لغو کرده و از آنان سلب مالکیت شد.

اسرائیل در نقض آشکار قوانین بین المللی٬ همچنان به شهرک سازی بر روی زمین های به سرقت رفته در شرق اورشلیم و جاهای دیگر ادامه میدهد. اسرائیل باید چند صد کودک بیشتر فلسطینی را از خانه خود٬ به خیابانها بریزد٬ تا آمریکا بر بچه لوس و بد اخلاق خود افسار ببندد؟ و چه زمانی شهروندان آمریکایی میخواهند برای سیاست خارجی دولت خود مقداری مسئولیت تقبل نمایند؟

یا شاید بالاخره بعد از همه این حرف ها٬ آمریکا یک دمکراسی نیست؟

برگرفته از گاردین٬ ارگان حزب کمونیست استرالیا٬ شماره ۱۶۳۲ ٬ صفحه ۸

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 21 آگوست 2014 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی