اخگر

ترجمه های آمادور نویدی – از اخگر شعله بر می خیزد!

فلسطین: درباره جوانان علیه شهرک سازی: گاردین٬ ارگان حزب کمونیست استرالیا-آمادور نویدی

فلسطین: درباره جوانان علیه شهرک سازی

منبع: گاردین٬ ارگان حزب کمونیست استرالیا

برگردان: آمادور نویدی

هفته گذشته  روزنامه گاردین٬ مقاله مبارزه برای بازگشایی خیابان شهدا٬ در مورد مبارزه علیه اشغال هبرون توسط اسرائیل را منتشر کرد. در زیر بیانیه مأموریت یکی از سازمان دهندگان تظاهرات در هبرون٬ جوانان علیه شهرک سازی است.

ما گروهی از فعالان ملی غیر متعصب هستیم که بدنبال پایان دادن به فعالیتهای استعماری اسرائیل در فلسطین (ساخت و گسترش شهرک سازی) از طریق مبارزات غیرخشونت آمیز و نافرمانی مدنی می باشیم.

ما ساکن هبرون٬ یکی از مناطقی هستیم که مورد سخت ترین ضربات اشغال اسرائیل قرار گرفته است. اسرائیل ظاهرا برای حفاظت از ۶۰۰ اسرائیلی بنیاد گرا که با زور یک شهرک٬ درست در قلب هبرون تأسیس کرده اند٬ یک رژیم تخلیه اجباری٬ حکومت نظامی٬ بستن بازار و خیابان٬ پست های بازرسی نظامی٬ موانع جاده ای و اعمال قوانین نظامی بر مردم٬ از جمله پست های توقف تصادفی مکرر و تفتیش٬ بازداشت بدون تفهیم اتهام و عدم حفاظت در برابر خشونت شهرک نشینان بر فلسطینیان تحمیل نموده است که منجر به فرار حدود ۱۳۰۰۰ غیر نظامی فلسطینی از خانه های خود در مرکز شهر هبرون شده٬ آنرا به شهر ارواح تبدیل نموده است.

ما مایل هستیم بپرسیم که چرا رفاه ۶۰۰ غیرنظامی اسرائیلی بسیار مهمتر از هزاران فلسطینی غیرنظامی است؟ واقعیت این است که برای بیش از ۴۰ سال است که اسرائیل در حفظ کنترل کامل مرکز شهر هبرون٬ الحاق بالفعل آن بهر صورتیکه تعریف شود پافشاری کرده٬ از جمله دادن مشوق های مالی به شهروندان اسرائیلی برای نقل مکان به آنجا٬ ولی با این حال با ساکنان غیرنظامی منطقه بشدت متفاوت فقط بر مبنای قومیت/ نژاد آنها٬ که هیچ چیزی بجز آپارتاید نمیتوان نامید برخورد کرده است.

بعلاوه٬ هبرون توسط شهرک های اسرائیلی نیز محاصره شده است٬ و ساکنان حومه هبرون بطور مداوم تحت اذیت و آزار٬ خشونت٬ و سرقت زمین قرار گرفته اند. در بسیاری موارد شهرک نشینان پاسگاها ی مرزی در سرزمین های خصوصی فلسطینی ها ساخته اند٬ که حتی طبق قوانین اسرائیل غیرقانونی است٬ در حالی که شکایات فلطسینی ها به مقامات اسرائیلی بطور کامل نادیده گرفته میشود. در تظاهرات علیه این پایگاه ها٬ ما بهمراه فعالان صلح اسرائیلی و صاحبان زمین٬ ساختمان خود را در کنار پایگاه های غیرقانونی ساختیم٬ که تنها با خشونت مهاجران مستعمره نشین و پلیس و ارتش اسرائیل روبرو شدیم.

تظاهرات کاملا غیر خشونت آمیز ما با دستگیری و بازداشت روبرو میشود٬ در حالی که اعمال خشونت و ضرب و شتم مرتکب شده توسط شهرک نشینان درست در برابر پلیس و سربازان اسرائیلی نادیده گرفته میشود. ما٬ مالکان زمین و مهمانان خود٬ از زمین با زور و به دستور منطقه نظامی بسته شده (همچنین با گاز اشک آور و نارنجک صوتی) رانده میشویم٬ ولی در همان حال مستعمره نشینانی٬ که اسرائیل اذعان دارد متخلف هستند و غیرقانونی به زمین فلسطینیان وارد شده اند٬ معمولا بروشنی مجاز به ماندن هستند. در موارد کمیابی که به آنها نیز دستور به ترک کردن داده میشود٬ اجازه دارند که بلافاصله و بدون مداخله برگردند در حالی که ما توسط نیروهای اسرائیلی دنبال شده و همچنان اذیت و آزار میشویم.

ساختمان های ما که با اجازه و حضور صاحبان املاک/ زمین ها ساخته شده است٬ بلافاصله برای عدم اجازه تخریب میشود٬ ولی پاسگاه های مستعمره نشینان٬ که همچنین بدون اجازه ساخته شده برای روی زمینی که متعلق به آنها نیست٬ مجاز به باقی ماندن هستند. اقدامات پلیس و ارتش اسرائیل در این موارد به روشنی نشان میدهد که اسرائیل بسادگی  نه تنها یک ناظر/ رهگذر بیگناه٬ آنطوریکه ادعا میکند٬ در اقدام مهم پاسگاه های شهرک نشینان نیست٬ بلکه بطور فعال در سرقت زمین توانمند است.

چشم انداز:

یک قیام ۱۰۰ درصد غیر خشونت آمیز٬ نافرمانی مدنی مردم فلسطین٬ که اسرائیل را مجبور به ازبین بردن شهرک ها و پایان دادن به اشغال کند.

اهداف:

۱- بررسی استراتژی استعماری توسعه و گسترش شهرک سازی ها؛

۲- بالابردن سطح آگاهی جامعه محلی و جهانی درباره روش های مصادره زمین و سرقت زمین مالکان فلسطینی برای مقاصد مربوط به شهرک سازی؛

۳- مقاومت در برابر تمام مراحل استعمار اسرائیل٬ از برنامه ریزی برای شهرک سازی تا ساخت و ساز و گسترش آنها؛

۴- افشای طرح های استعماری و استراتژیک اسرائیل؛

۵- حمایت از حضور فلسطینیان در اراضی خود که در معرض خطر مصادره اسرائیل برای گسترش شهرک سازی هستند٬ و

۶- بستن شکاف بین فلسطینی های محلی و انجمن ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی که در حوزه مقاومت و مطالعه فعالیت های مرتبط با شهرک سازی اسرائیل کار می کنند.

 

استراتژی:

۱- برقراری تماس مستقیم و پیگیری مستمر با فلسطینیان در مناطق تهدید شده؛

۲- بالا بردن سطح آگاهی از طریق نامه٬ تبلیغات٬ نشان دادن فیلم٬ رادیو و تلویزیون٬ برگزاری کارگاه ها و کنفرانس ها٬ و هر وسیله مؤثر دیگر؛

۳- جمع آوری اطلاعات در باره فعالیت های شهرک سازی و سازماندهی٬ آرشیو و توزیع آنها؛

۴- دنبال کردن راه های قانونی مثل شکایات و افزایش پرونده های قضایی در دادگاه های اسرائیلی و بین المللی؛

۵- ساخت یک شبکه فعال مورد حمایت سازمان های محلی٬ اسرائیلی و بین المللی؛

۶- اقدامات مستقیم غیر خشونت آمیز و نافرمانی مدنی مثل تظاهرات٬ اعتصابات و مبارزه با قوانین نژاد پرستانه اشغال؛

۷- استخدام تمام بخش های جامعه فلسطینی برای مقاومت و ایستادگی علیه فعالیت های استعماری در سرزمین های خود؛ و

۸- گسترش اهمیت تحریم های اقتصادی و غیر اقتصادی شهرک ها٬ مثل کار در شهرک ها٬ تجارت با مستعمره نشین ها٬ و خرید محصولات شهرک ها.

 

مقررات مشارکت:

۱- اعتقاد و ارتکاب به اهداف و ابزار مباررات ما؛

۲- کار داوطلبانه برای رسیدن به اهداف ما؛

۳- اقدام از طریق نافرمانی مدنی غیر خشونت آمیز؛

۴- توانایی در تعهد به قرارها وکمک مؤثر به فعالیت ها؛

۵- هرگز شرکت نکردن در هرگونه فعالیتی که در خدمت شهرک نشینان و یا پشتیبانی آنها باشد؛

۶- تعهد اخلاقی و وطن پرستی٬ و احترام به باورها٬ سنت ها و ارزش های عمومی جامعه فلسطینی؛

۷- تعهد به وظایف و بخش های واگذار شده؛

۸- رد بنیاد گرایی پارتیزانی٬ و هرگونه امکان ادعای اعتبار برای فعالیت های فردی یا گروهی؛ و

۹- ابراز احترام نسبت به زنان و نقش برابر آنها با مردان در مقاومت در برابر فعالیت های استعماری و شهرک سازی٬ و همچنین نقش مساوی در تمام بخش های جامعه.

 

برگرفته از: گاردین٬ ارگان حزب کمونیست استرالیا٬ شماره ۱۶۳۴ ٬ ۹ آوریل ۲۰۱۴

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 21 آگوست 2014 بدست در دسته‌بندی نشده فرستاده شده و با برچسب خورده.

بایگانی

بایگانی